Facebook, stejně jako oheň, je dobrý sluha, ale zlý pán. To si uvědomuju nejčastěji, když vidím zdi hrdých matek poseté spoustou krásných, často intimních momentů. Jak nepropadnout davové facebookové psychóze, když cítíte, že nepodělit se o pokroky vašeho drobečka je téměř hřích?

  1. Žijte tady a teď

Čas plyne a není špatné si uvědomit, že ho nikdy nebudete moct vrátit. Proto se snažte si vychutnat každou minutu, ano i ty tři nekonečné minuty přebalování uvřeštěného batolete. Až bude promovat, se slzami v očích do něj budete hustit, jak krásně plakal u přebalování. Ideální ilustrace toho, jak nežít život tady a teď je nadšený cizinec pod orlojem, který si z Prahy odváží deset tisíc fotek, které bude třídit až do smrti. Důležité, hezké a vtipné momenty samozřejmě zachyťte, ale nenechte si ukrást autentičnost těchto chvil.

  1. Sdílejte život s reálnými lidmi

Za facebookovými účty se skrývají skuteční lidé, ale zapřemýšlejte, kolik z nich byste na ulici měla odvahu zastavit pyšníc se fotkou děťátka na nočníku. Spokojenost a naplněnost spočívá v relativně úzkém okruhu skutečných přátel, se kterými můžete být svobodni sdílet radostné i méně radostné zážitky vašeho života. Nezpřístupňujte až příliš ze svého života lidem, kteří jsou pouze známými.

  1. Buďte disciplinovaná

Nedovolte, aby sociálním sítím patřila každá volná minuta vašeho života. Pokud máte dostatek volného času, zaplňte jej něčím smysluplným. Studujte, podnikejte, vyrábějte, cvičte, ale nebuďte ta mamina, která každý spánek svého dítěte prosedí před počítačem sjížděním facebookových zdí a instagramových fotek.

  1. Využívejte facebook ve svůj prospěch

Díky pokroku můžete být jednoduše a neustále v kontaktu s lidmi. Využijte toho naplno a reálně. To neznamená, že budete mít ruku přilepenou na displeji a budete si vypisovat s dvaceti matkami celý den, ale že přes messenger zboříte počáteční bariéry a domluvíte si osobní setkání, které určitě prospěje mnohem víc vám i dítěti.

Možná je tenhle článek trochu prudérní, proč je špatné být facebookovou matkou? Z několika důvodů. Vaše dítě potřebuje reálnou matku, která je schopná mu věnovat stoprocentní pozornost. Nepotřebuje osobu závislou na uznání ostatních, která každých pět minut kontroluje telefon a každých patnáct odpovídá na nepřečtené zprávy. Dítě, zvlášť v dnešní medializované době, potřebuje mít vzor, že lze žít tady a teď. Navíc nemáte právo sdílet každou podrobnost jeho života s tak širokým okruhem lidí.

Najděte rovnováhu – nevěnujte facebooku více času než si zaslouží a nezveřejňujte příliš. Nedovolte, aby se kdykoliv stalo, že vaše dítě bude cítit, že je méně důležité, než telefon ve vaší ruce.