Většina lidí ve svém okolí má někoho, kdo nikdy neposlouchá. A většina lidí to sama někdy dělá. Někdo jim něco říká a oni neposlouchají. Myslí na své problémy nebo budoucí plány místo toho, aby si vyslechli, co jim chce ten druhý říct. Když ale někdo přijde na to, že ho neposloucháte, může ho to sakra bolet. Víte, že i vás by to bolelo, tak proč to dělat?

Není to nic těžkého

Chvilku poslouchat, co vám někdo říká, není těžké. Jednoduše stačí vypustit to, co se bude dít za hodinu a věnovat pozornost tomu, co je teď. Nemyslet na jiné lidi, ale na toho jednoho, který se vám snaží něco říct. Třeba se vám chystá sdělit něco zásadního a vy byste to promeškali, protože máte moc plánů. Nehledě na to, že když někdo zjistí, že ho během rozhovoru neposloucháte, může vám přestat říkat jeho osobní a důležité věci, což by vás určitě mrzelo.

Vždyť je to pro vás, jako pro toho, kdo má naslouchat, taková maličkost. Na pár vteřin být přítomní pouze teď. Být člověku oporou, ukázat mu, že vám na něm a na tom, co prožívá, záleží.

Může to zachránit život

Když si člověk prochází něčí těžkým, potřebuje, aby ho hlavně někdo poslouchal. Dokážete si představit situaci, kdy by vás blízký byl rozhodnutý spáchat sebevraždu, ale vy byste byli myšlenkami jinde a proto by to udělal. A přitom by stačilo, kdybyste ho poslouchali a řekli mu pár slov, co by mohlo zachránit jeho život.

Když vás neposlouchají

Každý byl někdy v situaci, kdy ho někdo neposlouchal. Určitě vám to nebylo příjemné. Proto není jediný důvod, proč to někomu dělat, když vy sami víte, jak nepříjemné a smutné to je. Vždy byste se měli chovat tak, jak chcete, aby se ostatní chovali k vám. Naslouchání k tomu nepochybně patří. Nemůžete od někoho čekat, že vás bude poslouchat, když vy sami ho neposloucháte.