Minulost. Každý nějakou máme a nikdo ji už nezmění. Přesto velká většina v ní stále žije. Někteří lidé nejsou schopni se od ni odpoutat. Pořád se ji nechávají ovlivňovat, i když je to zbytečné. Zapomínají žít přítomností. Utíká jim to, co je teď, protože se moc upnuli na to, co bylo.

Nechte vzpomínky vzpomínkami

Není špatné zavzpomínat na něco, co bylo. Je to součást života. Je ale špatné, když vám kvůli vzpomínkám mizí přítomnost. Jediné, co máme možnost ovlivnit je to, co se děje teď. Byla by škoda, kdybyste si za několik let uvědomili, že jste vlastně byli zaseklí na místě, které už dávno zmizelo a tak vám utekl velký kus života, který už nevrátíte.

Jak to udělat?

Jestli jste si právě uvědomili, že žijete v minulosti, tak se asi ptáte, jak to udělat. Přestat pořád řešit minulost a žít teď. Přijde vám to jako nadlidsky těžký úkol. Ale přitom to tak těžké není. Stačí, abyste si vychutnávali všechno, co děláte. Když budete pít dobré kafe, myslet jenom na to kafe a ne na to, že jste takové pili s někým, koho jste ztratili a že vám chybí. Užívejte si všechno, co vám život nabízí do poslední kapky. Třeba i to kafe.

Minulost byla skvělá, přítomnost není

Jestli máte sklony k tomu žít ve své minulosti, může to být proto, že jste si v minulosti připadali šťastnější. Jenomže to klidně může být kvůli tomu, že minulost jste prožívali a nějak jste zapomněli na to, jak se to dělá. Každý člověk může být znova šťastný. Není omezený počet etap, kdy můžete být šťastní. To si zkuste zapamatovat.

Život máme jeden

Je to známé klišé, ale také je na tom spoustu pravdy. Člověk prostě žije jenom jednou a nikdo z nás nemá šanci na druhý pokus. Život je k tomu, abychom vyzkoušeli všechno, co nám nabízí. Nemáme žít v tom, co bylo, ani v tom, co bude. Máme žít prostě teď.