Někteří lidé druhým často ubližují. Všichni to bereme jako čirou zlomyslnost a nikdo se nezamyslí nad tím, že k tomu ti lidé třeba mají nějaký důvod. I útok je způsob obrany a často ti lidé naopak potřebují pomoc, i když to je těžké.

Strach

Je těžké soucítit s někým, kdo vám ublížil. Je to ale i útěcha pro vás. Když vám někdo ublížil, koho máte rádi, zkuste se nad tím zamyslet tak, že ten člověk to udělal jenom ze strachu. V minulosti, o které vy nic nevíte, se mu mohlo přihodit něco, co ho strašně zranilo a on se tak moc bojí, že se mu to stane znovu, že zraní radši on vás dřív, než stihnete vy zranit jeho.

Samozřejmě je těžké takové chování omlouvat. Existuje ale i varianta, kdy na toho člověka nebudete jenom naštvaní, zkusíte ho vyslechnout a třeba mu tak budete schopni i odpustit. Záleží hodně na tom, jak moc vám na tom člověku záleží a jestli jste ochotní mu věřit, že vám znovu neublíží.

Zlý lidé

Už několik známých filozofů mluvilo o tom, že žádný člověk nerodí jako zlý. Zlobu v někom probudí chování jiných lidí. Nedává smysl, aby se někdo jenom tak rozhodl, že bude zlý, musí mít k tomu nějaký důvod.

Je přinejmenším těžké takovým lidem porozumět, ale když se o to budete snažit, není to nereálné. Hodně také záleží na tom člověku, aby se nebál vám sdělit, proč se bojí tak moc, že vám ublížil. Pokud je člověk ochoten vám sdělit, co mu tak moc někdy ublížilo, zasloužil by si, abyste ho vyslechly a snažili se porozumět jeho pohnutkám.

Zničená důvěra

Když vám někdo ublíží, vaše důvěra k němu se určitě zničí, aspoň z části. A než se rozhodnete, jestli mu dát druhou šanci, rozmyslete se, zda ten člověk vám za to stojí. Ne všichni si zaslouží druhou šanci a také ne všichni si zaslouží to, abyste je při první chybě odkopli. Proto je důležité si to rozmyslet, abyste svého rozhodnutí jednou nemuseli litovat.